Regler for bryllups og konfirmationskørsel?

6 år 3 måneder siden #1 af 2519
Hey,

Er der nogen af jer der kender til reglerne for kørsel i anledning af konfirmation og bryllupper eller lignende?

Jeg har tidligere læst at den slags "aktivitet" kan give problemer, men ved ikke om problemerne relaterer sig til SKAT eller forsikringen af bilen.

Mvh
Bernd

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #2 af 2712
Hej Bernd,
Jeg har forsikret min mustang i Alm Brand. Der er det ikke tilladt at kører brudekørsel i sin veteranbil.
I forsikrings bestemmelser.
Under punkt 1.3. Køretøjets registrering, anvendelse og risikoforandring

1.3.1.4. At studenter-, konfirmations- og brudekørsel samt ud-lejning af det forsikrede køretøj er ikke dækket, med-mindre selskabets tilladelse hertil foreligger.

Jeg har dog fået en tilladelse engang, ved at rette henvendelse til dem.

Mvh Kim

If I had asked people what they wanted, they would have said faster horses.” — Henry Ford

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #3 af 2193
Det er erhvervskørsel og skal indberettes :biggrin:

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

6 år 3 måneder siden #4 af 2731

2193 skrev: Det er erhvervskørsel og skal indberettes :biggrin:


Suk, ja :( Men så har man også lov til at fratrække udgifter :) De er desværre større end indtægterne og så siger SKAT, at der er tale om hobbyvirksomhed, for hvilke der er helt særlige regler og især en, at underskud kan ikke fratrækkes din almindelige indkomst :S Reglerne er virkeligt indviklede i så henseende :pinch:

Har nogen prøvet at udrede dem til glæde for klubbens medlemmer? Det er et stort arbejde, men jeg vil gerne prøve, med mindre det er gjort før

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #5 af 2193
For ikke at tale om erhvervskørekort :biggrin:

Det nemmeste er at møde op på tandemcykel og gøre det motionens skyld. Husk cykelhjelm :woohoo:

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #6 af 162

2712 skrev: Hej Bernd,
Jeg har forsikret min mustang i Alm Brand. Der er det ikke tilladt at kører brudekørsel i sin veteranbil.
I forsikrings bestemmelser.
Under punkt 1.3. Køretøjets registrering, anvendelse og risikoforandring

1.3.1.4. At studenter-, konfirmations- og brudekørsel samt ud-lejning af det forsikrede køretøj er ikke dækket, med-mindre selskabets tilladelse hertil foreligger.

Jeg har dog fået en tilladelse engang, ved at rette henvendelse til dem.

Mvh Kim


gælder ikke eget bryllup eller børns kontirmation/studenterkørsel, men er nok møntet på "betalende gæster" i Mussen.

40 år med samme 69' Mustang

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #7 af 2233
Mener det er lovligt hvis man er en del af brylluppet, eller konfirmationen, ( Gæst ) og dermed er der heller ikke penge indblændet, det var hvad jeg fik forklaret af Thisted forsikring, og er der jo heller ikke problemer med Skat, eller erhverves kort...

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

6 år 3 måneder siden #8 af 2731
"Forhindringerne" her i landet, hvor vi er så glade for at pege fingre af "Forbudssverige", er mange. Ud fra artiklen i Pony Power, er udfordringerne vist i tre kategorier, sat i rækkefølge i forhold til vigtigheden, den mest alvorlige først:

1: Forsikring, men her er selskaberne, at dømme ud fra de tidligere indlæg, ret fleksible, bare man husker at kontakte dem på forhånd.

2: Erhvervskørekort og limousinetilladelse, men hvis man begrænser sig, så er det vist ikke det værste punkt. Dette hører ind under kommunernes taxanævn.

3: Skat og her er reglerne vildt indviklede, hvis man ikke gør det fuldt ud professionelt (dvs. med overskud på bilen og aldrig bruger den selv til private formål) og derfor kommer ind under reglerne for hobbyvirksomhed. Kører man blot nogle få ture, så kunne man forestille sig, at den mindre lovlige mulighed bliver en god løsning.

Det sidste punkt, om hvad er reglerne egentligt for hobbyvirksomhed i relation til vores Mustanger, kunne være interessant at finde ud af. Som sagt, så vil jeg gerne gøre en indsat for at afklare det, men hvis nogen allerede har gjort det, så vil en henvisning være en hel del lettere.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #9 af 162

2233 skrev: Mener det er lovligt hvis man er en del af brylluppet, eller konfirmationen, ( Gæst ) og dermed er der heller ikke penge indblændet, det var hvad jeg fik forklaret af Thisted forsikring, og er der jo heller ikke problemer med Skat, eller erhverves kort...


Ja, præsist...ville jo nok også være svært at opretholde bevisbyrden.

40 år med samme 69' Mustang

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

6 år 3 måneder siden #10 af 2519
Ok - jeg tror jeg forstår...

1) Min forsikring begrænser mig ikke i forhold til at køre til en konfirmation eller et bryllup.
2) Og i forhold til SKAT, giver det ikke problemer, hvis man ikke tager sig betalt for det.

Er jeg den eneste der synes, de indviklede regler burde fortælles til alle de mange, som i vores "gæsteforum", giver udtryk for at de brændende ønsker sig at blive kørt en tur. På den måde kan de måske bedre forstå, hvorfor de ikke får respons på en henvendelse om kørsel.

I Mustangklubben er vi jo ikke nogle arrogante dumme svin, som ikke vil hjælpe og give en god oplevelse....men VI ER bundet af rigide regler, som næsten umuliggør den slags.

God weekend
Bernd

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
6 år 3 måneder siden #11 af 1869

2731 skrev: "
3: Skat og her er reglerne vildt indviklede, hvis man ikke gør det fuldt ud professionelt (dvs. med overskud på bilen og aldrig bruger den selv til private formål) og derfor kommer ind under reglerne for hobbyvirksomhed. Kører man blot nogle få ture, så kunne man forestille sig, at den mindre lovlige mulighed bliver en god løsning.

Det sidste punkt, om hvad er reglerne egentligt for hobbyvirksomhed i relation til vores Mustanger, kunne være interessant at finde ud af. Som sagt, så vil jeg gerne gøre en indsat for at afklare det, men hvis nogen allerede har gjort det, så vil en henvisning være en hel del lettere.


Regler om hobbyvirksomhed vil skat nok gerne holde tæt ind til kroppen så de frit kan fortolke dem (til deres fordel) og knalde uvidende stakler som de lyster i provenuets hellige navn.. :P ..

There is no substitute for rearwheel drive...Period.."

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

6 år 3 måneder siden #12 af 2731

1869 skrev:

2731 skrev: "
3: Skat og her er reglerne vildt indviklede, hvis man ikke gør det fuldt ud professionelt (dvs. med overskud på bilen og aldrig bruger den selv til private formål) og derfor kommer ind under reglerne for hobbyvirksomhed. Kører man blot nogle få ture, så kunne man forestille sig, at den mindre lovlige mulighed bliver en god løsning.

Det sidste punkt, om hvad er reglerne egentligt for hobbyvirksomhed i relation til vores Mustanger, kunne være interessant at finde ud af. Som sagt, så vil jeg gerne gøre en indsat for at afklare det, men hvis nogen allerede har gjort det, så vil en henvisning være en hel del lettere.


Regler om hobbyvirksomhed vil skat nok gerne holde tæt ind til kroppen så de frit kan fortolke dem (til deres fordel) og knalde uvidende stakler som de lyster i provenuets hellige navn.. :P ..


Joee, men da indtægter og udgifter skal veje lige tungt, så plejer man at kunne bruge dette argument: "Det var da dejligt, at jeg ikke kan fratrække ..., og det betyder, at så skal jeg jo ikke oplyse om indtægterne ...!" - og så kommer de ofte i tanke om, at der var nok noget om det alligevel ;)

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen