Skip to main content

Førstegangskøber af Mustang - generation 5 el. 6

Mere
2 uger 6 dage siden - 2 uger 4 dage siden #1 af 3815
Hej alle Pony fans,

Jeg er en 42 årige "skabs"-Mustang fan. Jeg har altid holdt meget af biler, selvom mine hænder desværre ikke er skruet rigtig på :). Dog har jeg tænkt mig at springe ud af "skabet" og se om jeg kan anskaffe mig en "Musse". Jeg er mest til de nyere modeller generation 5 & 6, dog er drømmen mest på generation 6. 

Min drøm er:
- Generation 6 Coupe (2015-2023 model) V8, 5.0
- Ikke i Rød, gerne med striber henover bilen
- Grundet mine manglende evner, tænker jeg max 100.000 km
- Forventningen er ("selvfølgelig", i mit hoved) at den kun skal køre om sommeren (jeg har styr på opbevaring).
- Budget ca. 300.000 

Jeg søger først og fremmest hjælp og råd til hvordan man søger biler (jeg er med på man kan kigge forhandlere, så som bilbasen), men er der nogle bedre (læs billigere) veje, så som import fra tyskland eller USA?
Dernæst, hvordan jeg tilgår købs processen, samt overvejelserne omkring indregistrering (hiver man pladerne af om vinteren). Kan der være en ide i at flex-lease eller er det reelt penge ud af vinduet, hvis man har fundet sin Pony.

Håber der er et par stykker herinde der vil hjælpe mig med nogle råd og evt. kontakter 

På forhånd tak
Mvh
Henrik
 
Sidste redigering: 2 uger 4 dage siden ved 3815.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum