Kom til KÆMPE USA-Festival i Aarhus City 4 Juni

Mere
10 år 6 måneder siden #1 af 1593
Tirsdag den 4. juni (dagen før Grundlovsdag) vil hele Aarhus midtby blive fyldt med et hav af forskellige events og arrangementer, musik, udstillinger, kæmpe-parade og meget mere, der alt sammen tager afsæt i USA. Bl.a. vil en af byens absolut mest eftertragtede og centralt beliggende pladser Bispetorvet, mellem Aarhus Teater og Domkirken, blive afsat til udstillingsareal for bl.a. AMERIKANSKE BILER OG MOTORCYKLER. Her inviteres ejere af både Mustang, Corvette, Cadillac, Harley Davidson m.fl. til at mødes og vise deres fantastiske køretøjer frem for de op mod 150.000 mennesker, som i løbet af dagen kommer til Aarhus.


Aarhus City Forening vil sørge for at der er noget at spise og drikke til alle der møder op med deres fantastiske biler, ligesom de forskellige klubber bl.a. bliver præsenteret i den store eventavis og magasinet som distribueres i 150.000 eksemplarer.


Vi ved at deltagelse kan være lidt afhængig af vejret, men håber meget at I vil melde jer til arrangementet. Send gerne en mail så snart I kan, til koordinator Mikael Grand hos Aarhus City Forening på mg@aarhus-city.dk, skriv hvilken bil i kommer med (send gerne et billede med hvis I har et vi frit kan bruge i markedsføringen) og skriv også ca. hvor mange personer I er. I må også meget gerne skrive om I kommer selv om det ikke er høj solskin og om I vil deltage i paraden fra kl. 18-20 hvis der er plads.

På forhånd 1000 tak og på gensyn i Aarhus til et brag af en USA Festival.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #2 af 1593
Jeg har talt med Mikael Grand fra Aarhus City Forening i dag, han mangler en masse billeder som de kan bruge til deres eventavis.
Så hvis du har et eller flere billeder af din bil, som han må bruge, så send dem til mg@aarhus-city.dk
På forhånd tak.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #3 af 1731
Hej Søren

Hvor mødes man henne til det her? Mødes vi et sted og køre samlet dertil?
Og skal man tilmelder sig her på tråden, eller kan man kun gøre det til Mikael.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden - 10 år 6 måneder siden #4 af 2193
Så er man tilmeldt. (y)

Gjorde det pr. mail direkte.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #5 af 1731

Så er man tilmeldt. (y)

Gjorde det pr. mail direkte.


Har du så fået noget af vide om hvor henne, hvornår, hvordan, hvad med parade?

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #6 af 2193
Jeg har intet hørt, men det er nok min egen skyld. Jeg sendte jo billeder af bilen :P

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #7 af 2193
Så kom der svar:


Hej Johnny og 1000 tak for din mail, dine FANTASTISKE billeder og fordi I gerne vil deltage i vores USA arrangement den 4. juni :0)

Jeg sender en mail ud til alle når vi nærmer os arrangementet med nærmere mødested i Aarhus Midtby og lidt mere praktisk info, men som udgangspunkt regner vi med at man kan komme fra ved 10-tiden hvis man har tid, og ellers i løbet af dagen/eftermiddagen når man har mulighed for det ift. arbejde o.lign. Paraden starter dog kl. 18.00 og dem som skal med der (hvis der er plads), skal gerne komme i god tid (senest ca. kl. 17.00) så der er god tid til at komme fra torvet til stedet hvor paranden starter.

Som udgangspunkt er der fri parkering der hvor jeres biler skal ”udstilles”, men lidt afhængig af hvor tidligt man kommer og hvor mange biler der kommer – og det afhænger nok meget af vejret – så kan vi ikke garantere at vi kan få plads til alle hele dagen - men vi forsøger :0)

Vi glæder os i hvert fald rigtig meget til at se jer i Aarhus den 4. juni og til at se jeres FANTASTISKE bil "live" :0)

Venligste hilsner
Mikael Grand
Konsulent/projektkoordinator
Mobil: 20 99 68 69

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden - 10 år 6 måneder siden #8 af 1731
Tak for info Johnny (y)
Hvornår køre du derind?

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #9 af 2193
Ved middagstid, hvis vejret er godt

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #10 af 1731

Ved middagstid, hvis vejret er godtHVA..... Er det et halv dags job du har :P nå jeg må jo nok hellere spørge om lov, om jeg kan komme ud og lege den dag :P

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden - 10 år 6 måneder siden #11 af 1593
Nu har Johnny jo givet dig svar Renè, men til alle andre så er behøver man ikke møde op d.4/6 fordi man sender billeder, Corvette klubben er langt foran os med billeder af deres biler, så alle der har nogle billeder af deres bil må MEGET gerne sende dem til Mikael Grand :)

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden - 10 år 6 måneder siden #12 af 627
Er nu også tilmeldt B)
Ses

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden - 10 år 6 måneder siden #13 af 1333
ja ja jeg kommer da også så jeg er også tilmeldt B)
Steen

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #14 af 627

ja ja jeg kommer da også så jeg er også tilmeldt B)
Steen

Ha....et minut før dig :P

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #15 af 1333
Nej det tror jeg faktisk ikke :lol: næ jeg tilmeldte mig kl 16 36 jeg skrev på ikke før senere
ha................. selv B) B) B) B) B) B)

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #16 af 627

Nej det tror jeg faktisk ikke :lol: næ jeg tilmeldte mig kl 16 36 jeg skrev på ikke før senere
ha................. selv B) B) B) B) B) B)

Øv altså..... :pinch: :biggrin:

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #17 af 1593
Vi mangler stadig billeder til avisen, så hvis der nogen der har nogle billeder af ders bil som vi må bruge, så send dem til Mikael Grand mg@aarhus-city.dk

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #18 af 2273
Jeg har også sendt nogle billeder ind, og hvis vejret er tørt dukker jeg nok op til USA festival

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #19 af 1593

Jeg har også sendt nogle billeder ind, og hvis vejret er tørt dukker jeg nok op til USA festival


Tak for det (y)

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #20 af 306
Jeg har også skrevet til Mikael at jeg regner med at komme, så kan man jo lige benytte lejligheden til at se datteren og svigersønnen. ;)

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 6 måneder siden #21 af 1593
KÆMPE USA-Festival i Aarhus City

Tirsdag den 4. juni afholder Aarhus City en KÆMPE USA inspireret shopping-, rejse- og kulturfestival – og her deltager flere medlemmer af Mustangklubben med deres biler. Deltagelse i arrangementet er aftalt mellem klubbens aktivitetsudvalg v/Søren Poulsen og Aarhus City Forening

Alle Mustangmedlemmer, som til og med mandag 27. maj kl. 12.00 har tilmeldt sig hos Aarhus City Forening kan forvente at få P-plads på Bispetorvet i Aarhus centrum samt lidt at spise og drikke. Alle andre medlemmer kan af pladsmæssige årsager desværre ikke tilbydes P-plads eller forplejning, men må naturligvis meget gerne komme til byen og opleve USA-festivalen og mødes med andre gode klubmedlemmer.

Arrangementet:

Tirsdag den 4. juni (dagen før Grundlovsdag) vil hele Aarhus midtby blive fyldt med et hav af forskellige events og arrangementer, musik, udstillinger, kæmpe-parade og meget mere, der alt sammen tager afsæt i USA. Bl.a. vil en af byens absolut mest eftertragtede og centralt beliggende pladser Bispetorvet, mellem Aarhus Teater og Domkirken, blive afsat til udstillingsareal for bl.a. AMERIKANSKE BILER OG MOTORCYKLER. Her kommer både Mustang, Corvette og Harley Davidson og viser deres fantastiske køretøjer frem for de op mod 150.000 mennesker, som i løbet af dagen kommer til Aarhus.

Læs mere om arrangementet på www.aarhus-city.dk

På gensyn i Aarhus til et brag af en USA Festival.

Evt. spørgsmål kan rettes til Søren Poulsen #1593 eller til Mikael Grand hos Aarhus City Forening (20 99 68 69)

Venligste hilsner

Mikael Grand

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
10 år 5 måneder siden #22 af 2193
spotted.stiften.dk/gallerier/usa-indtog-aarhus#

spotted.stiften.dk/gallerier/usa-optog-gennem-byen

Fantastisk fed fornemmelse at køre gennem byens gader og se alle de glade mennesker. Det bliver nok sidste gang man fik chancen for at lave brændere i gågaden :evil:

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen